Bemutatkozik Szabó Dénes Egyesület Tóthfalu

 NOHAdmin  |   2020. október 01., csütörtök  |   0

Szabó Dénes Egyesület

Tóthfalu

ADATOK

Cím: Tóthfalu, Damjanich tér 13.

Tel.: Faragó Zoltán, +381644917281

Email: bacskazoli@yahoo.com

ALAPÍTÁS, CÉLOK, TEVÉKENYSÉG

Falucskánk kb. 650 lelket számláló szín tiszta magyar ajkú település Szabadka-Zenta és Magyarkanizsa ölelésében, Szegedtől 50 km-re. Sajnos odaértünk, hogy a tömb magyarság központjának számítunk. Délvidékről is akkora az elvándorlás nyugatra, hogy szinte szemlátomást sorvad össze a magyar közösségünk. Messze földön egyedül talán Tóthfalu híres arról, hogy itt próbálunk nagyot álmodni és mindent megtenni azért, hogy őseink földje az unokáink jövője legye. Legfőbb vezetőnk és pásztorunk Utasi Jenő atya, falunk plébánosa, aki minden nap tanít és terelget bennünket a jó út meglátásában és az álmok megvalósításában. Megmutatta, hogyan lehet egy ekkora közösséggel és közös akarattal diák kollégiumot létesíteni (70 diák számára), labdarúgó akadémiát működtetni (Nyers István futball akadémia/Bp. Ferencváros háttér iskolája), Logos nyomdát alapítani ( ahol katolikus tartalmú kiadványok, könyvek, különböző kisebb helyi újságok készülnek), Délvidék legnagyobb Turul madarát felállítani,  mini Délvidéket méretarányban 25m×50m területre megépíteni, mini Skanzent, állatsimogatót, múzeumot, füvészkertet, turisztikai központot  létrehozni. Meg is bélyegeztek bennünket Délvidék legmagyarabb faluja jelzővel… Kiegyenesedve hirdetjük is a megtiszteltetést!
Hiába fekszik falunk Szerbia legnagyobb kőolaj lelőhelyén, közösségünknek abból csak a sáros és tönkretett  utak, a letaposott mezőgazdasági földek jutnak. Esetleg még egy kis mosoly a bajszok alatt, hogy mekkora álomvilágban élünk. Élünk, tervezünk, szervezünk, hogy továbbra is saját szülőföldünkön tudjunk boldogulni. Fiatalok csoportosulásával 2012 megalakítottuk mártír papunk emlékére (Szabó Dénes plébánosunkat 1944-ben, a délvidéki razziakor kegyetlen módon kivégezték Titó partizánjai) a Szabó Dénes egyesületet, ami a kultúránkat, hagyományainkat, gyermekek táboroztatását és a lakosság szórakozását segíti, szervezi. Évek óta van egy Bográcsfőző és Pálinka fesztiválunk, ami nagyon sikeres rendezvénnyé nőtte ki magát.  Szervezetten, tábortűzzel ünnepelve köszöntjük a telet – farsangi felvonulással vidáman el is űzzük… Fejet hajtunk hőseink előtt és büszkén hirdetjük, hogy összetartozunk!

Különféle táborok, könyvbemutatók, Szentek és királyok sétaösvény, falu szépítés, Bormustra, sörbemutatók, táncház, Hazajárók focitorna, turista utaztatás szervezése, idelátogató vendégek fogadása (kb.100 vendégággyal) falusi turizmus berkein belül, Magyarország Határtalanul utaztatások koordinálása és igény szerint megpályázása, és még rengeteg mindennel foglalkozunk, ami a közösségünk megmaradását elősegíti. Egyesületünk nem az egyetlen a faluban, de az egyedüli szervezet, aki átkarolja ezt a közösséget és mindenkinek segít megvalósítani az álmait. Utasi Jenő atyával (sokan Délvidék Böjte Csabájának nevezik)  szinte személyes napi kapcsolatban vagyunk, és őt követve közösen mindenkinek segítünk. Ő személyesen fogadja be a rászoruló gyerekeket és terelgeti őket a nagybetűs élet felé. Jelenleg 10 gyerek van a szárnyai alatt, 4 évestől a huszonkét évesig. Mindent megad számukra, mintha sajátjai lennének. Eddig 20 fiatalt nevelt fel/indított útjára, és aki saját lábára állt, az kapott tőle egy családi házat ajándékba az életkezdéshez.
Véletlen egybeesés a Jenei alapítvány programjával, de folyamatban van a minisztériumi engedélyek beszerzése is, egy menedékház megnyitásra, a magukra maradt enyhén fogyatékos szülök nélkül magukra maradt fiatalok/gyerekek részére. Ez hiánypótló a magyar közösség részére Délvidéken (nem régen volt egy szomorú esetünk..) Egyesületünk az Atyának minden tőlünk telhető támogatást megadva segítünk ennek létrehozásában, valamint a közösség összetartozásában. Beindítása után a szakmai tapasztalat segítségét megköszönnénk úgy Tőletek, mint a programban résztvevő szakemberektől. Szeretettel várunk mindenkit kicsiny falunkba, akár egy rendezvényre, kikapcsolódásra,  közös program megvalósítására vagy  csak egy baráti látogatásra!

 

Együttműködő a Kultúra határok nélkül pályázatban:

Faragó Zoltán, kulturális szakember.