Bemutatkozik Ady Endre Művelődési Egyesület

 NOHAdmin  |   2018. november 01., csütörtök  |   0

Ady Endre Művelődési Egyesület

Tornyos

ADATOK

Cím: Tornyos, Szent István u. 3.

Tel.: Tóth Ugyonka Frigyes, +381 63 1120265

Email: tufrici63@gmail.com

Facebook: Ady Endre Művelődési Egyesület

 

ALAPÍTÁS, CÉLOK, TEVÉKENYSÉG

Az Egyesület 1980-ban alakult, igaz kevésbé szervezett módon már előtte is volt művelődési élet Tornyoson. Azokban az időkben elsősorban az akkor alakult  citerazenekar és  asszonykórus volt a kezdeményező, de hamarosan néptánccsoporttal és színjátszókkal gazdagodott, bővült a csoportok száma. A zenei vezető a helybeli általálnos iskola zenetanára, Nagy Bálind volt, akinek köszönve igen hamar és kiemelkedő eredményeket értek el. Korabeli képek:

Pár évvel később már megalakult a tamburazenekar is, elsősorban azzal a céllal, hogy a jól működő, sikeres tánccsoport zenei kiséretét úgymond házon belül megoldjuk.

Az évek során a tagok is, a csoportok is változtak, de az Egyesület végig kitartóan dolgozott, még a legnehezebb, háborús években is,   képviselve falunkat, magyarságunkat.

Jelenleg van egy gyermeknétánccsoport (Csiribiri), egy tinikorosztályú néptánccsoport (Szarkaláb), és asszonykórus –  tamburazenekar, akikből szükség szerint hagyományőrző csoport, kulináris csoport alakul, illetve tagjai képezik az Összetartozunk zenekart is.

Évente két-három nagyobb volumenű rendezvényt szervezünk, tavasszal az : „Akiktől még van esély örökölni”, ősszel a „Tornyosi Népzenei találkozó”, augusztusban pedig a Szent István – napi kenyérszentelési ünnepséget, amely hagyomány felelevenítését  a környékünkön itt, Tornyoson kezdtük el szervezni, immár 28 évvel ezelőtt.

Civil szervezet lévén biztosított anyagi háttérrel nem rendelkezünk, minden bevételünket pályázat útján valósítjuk meg, ami évente változó, és nem garantált. Fizetett alkalmazott nélkül, volontőr és amatőr alapon működünk, de évi szinten sikerül 35-40 fellépésen részt venni a tornyosi Ady Endre Művelődési Egyesületnek. Sokat köszönhetünk a magyarországi támogatóknak, itt kiemelném a BGA Zrt.  és a Csoóri Sándor Alapot – melyeknek köszönhetően az elmúlt két évben nagy beruházásokat végezhettünk el: fel lett újítva a Művelődési Ház utcai része, azonkívül új hangtechnikai berendezést és világítást kapott a színháztermünk, illetve a színpada. A néptáncosok pedig újonnan varratott népviseletet.

Legnagyobb problémánk a zenekar és a kórus utánpótlása, ugyanis sajnos a régiót érintő probláma faluhelyen még nagyobb űrt okoz – ez a fiatal és középkorosztály elvándorlása, amin sajnos mi nem tudunk segíteni.

 

Együttműködő a Kultúra határok nélkül pályázatban:

Tóth Ugyonka Frigyes, kulturális szakember.