Bemutatkozik Mezőhegyes

 NOHAdmin  |   2019. augusztus 01., csütörtök  |   0

MEZŐHEGYES

TÖRTÉNETE

Az eddigi kutatási eredmény szerint mindig A KORONÁHOZ tartozott. Ajtony birtokteste volt, majd az őt legyőző Csanádnak adományozta Szent István királyunk. I. András, László, Károly Róbert, Zsigmond juttatták hűségbirtokul, majd a Hunyadi birtokként tartjuk számom. Becses írásos emlék a Mezew Hegest említő, 1421. április 28-ai datálású örökbefogadási okmány és Borovszky Samu „Csanád vármegye története 1715-ig” c. monográfiája. Ez utóbbi egyértelműen kijelenti: “A régi Mezőhegyes a mainak helyén feküdt. Nevét a határában levő halmoktól vette, melyeket a nép eszejárása hegyeknek vesz.” Mindebből az következik, hogy Mezőhegyes létszakának kezdete 1000 éves múltra tekint vissza. Nem csodálkozhatunk ezen, hiszen a jó minőségű nőségű a vizekkel át- meg átszőtt zsíros földek bő termése marasztalta minden kor emberét.
A török hódoltság idején, majd ismételt tatártámadás miatt kietlenné vált térséget kitűnő érzékkel javasolta II. József német-római császárnak, koronázatlan magyar királynak a lóállomány gyarapítására alkalmas helyként Csekonics József – akkor még – vértes százados.
A kalapos király itt alapított ménestelepet: a mezőhegyesi Császári és Királyi Ménesintézet alapítólevelét II. József 1784. december 20-án írta alá.
A katonai parancsnokság közel 100 éve, majd a polgári vezetéssel ötvözött 100 év alatt alakult át a lótenyésztő telep – a Császári és Apostoli Magyar Királyi Ménes – településsé. S ebben az elévülhetetlen érdem Leveldi Kozma Ferencé (Sörnyepuszta, 1826. szeptember 19. – Mezőhegyes, 1892. július 6.) a modernkori magyar lótenyésztés apostoláé. Kozma Ferenc, ’A’ miniszteri tanácsos a ménesbirtok és a lótenyésztés ügyeinek intézése mellett szervezte a méntelep közigazgatási betagolását. A lehetséges optimum országos viszonylatban a minimumnak számított: eszmei község megalakítása és deklarálása. Az eszmei, nem eszményi minőség, hanem elvi jogi aktus. Ilyen eszmei községi közigazgatási besorolást kapott 1872. augusztus 17-ei hatállyal Mezőhegyes is Csanád megyei közgyűlésének statútumával.  Tehát Kozma Ferenc érdeme, hogy az ország más területein lévő spontán módon megindult „községesülés” hiányát felismerte, és quasi aláírásával elrendelte!

 

LÁTNIVALÓI

 

HÍRES EMBEREK

 

ÉRTÉKTÁR

MEGYEI ÉRTÉKEK:

 

  1. A MEZŐHEGYESI TEMETŐ
  2. MEZŐHEGYES HELYTÖRTÉNETI GYŰJTEMÉNYE
  3. MEZŐHEGYES REPREZENTATÍV KÖZPONTJA, A CSEKONICS-UDVAR, A MÉNESKARI ÉS GAZDASÁGI ÉPÜLETEK
  4. MEZŐHEGYES TELEPÜLÉSSZERKEZETE
  5. NÓNIUSZ LÓFAJTA

 

Együttműködő a Kultúra határok nélkül pályázatban:

Mitykó Zsolt polgármester úr, 2020.10.14 után Pap István Tibor.

Perlaki Edit koordinátor.