Bemutatkozik Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület Kovászna

 NOHAdmin  |   2020. július 01., szerda  |   0

Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület

Kovászna

ADATOK

Cím: Kovászna, Petőfi u. 59.

Tel.: Gazda József, + 402 67 340715

Email: gazdaj@gmail.com

Facebook: Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület

 

 

ALAPÍTÁS, CÉLOK, TEVÉKENYSÉG

Elnöke Gazda József, főtitkára Fábián Ernő, alelnökei Szász Tibor Endre és Papp Elek. Az egyesület célja a névadó tudós emlékének ápolása, emlékház létesítése a szülőhelyen, dokumentációs központ alapítása Kovásznán, a Csoma-kutatások ösztönzése s az anyanyelvi kultúra ápolása Háromszéken. Az évforduló alkalmából dokumentumfüzetekkel jelentkeztek, a pályázatra érkezett művekből kiállítást szerveztek s összeállították a Kőrösi Csoma Sándor emlékkönyv c. kiadványt (Kovászna, 1992), amelyben a tudós életéhez és művéhez kapcsolódó szépirodalmi alkotások, tanulmányok mellett közzétették a halála 150. évfordulója alkalmából meghirdetett pályázaton díjazott írásokat, valamint Szilágyi Ferenc és Földi István színműveit is.

 

Az alakuló ülésre – melyen 37-en vettünk részt – 1990. március 7-én került sor. Megbeszéltük a tennivalókat, s alapító jegyzőkönyvünkbe foglaltuk, hogy „a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület kimondottan kulturális egyesületként fog tevékenykedni, mint önálló jogi személy külön folyószámlával és alapszabályzattal”. Megválasztottuk a 13 tagú vezető-tanácsot, melyet azzal a feladattal bízott meg a közgyűlés, hogy véglegesítsék az alapszabályzatot, és a „legrövidebb időn belül” kérjék az egyesület törvényszéki bejegyzését. A törvényszéki bejegyzésre rövidesen sor került.

  1. Az egyesület alapszabályzatába foglalta céljait, feladatait, fontosabb működési elveit. Hadd idézzük szó szerint ezt a részt:

„A) Kőrösi Csoma Sándor emlékének tisztelete és az ehhez kötődő feladatok, mint: életművével kapcsolatos dokumentumok gyűjtése, tudományos szimpóziumok tartása, emlékünnepségek szervezése stb.
B) Kovászna város kulturális életének megszervezése és irányítása
– irodalmi műsorok létrehozása
– szabadegyetem megszervezése a lakosság kulturális színvonalának emelése érdekében
– a népművészet támogatása
– a román-magyar (és más népekkel való) barátság megerősítése közös tevékenységben, kulturális szellemben
– amatőrök kulturális mozgalmának megszervezése és irányítása
– kapcsolatteremtés a hasonló célkitűzésű hazai és külföldi társaságokkal az eszmék szabad áramlása érdekében“.

Ezekhez a célokhoz, illetve azok betartásához, megvalósításához az eltelt három évtized alatt következetesen ragaszkodtunk.
Az alapító jegyzőkönyv, illetve az alapszabály rendelkezik az anyagi alapokról is, melyeket tagdíjakból, adományokból és kulturális és művészeti rendezvények bevételéből képzeltünk el fedezni. Akkor még nem voltak szabályozva pályázási lehetőségek, úgyhogy a gazdasági alapok megteremtése okozta egy ideig a legnagyobb gondot. A város kezdeti pillanattól támogatta a tevékenységünket, bizonyos költségek fedezésében – a művelődési otthonon keresztül – segítséget nyújtott. A kezdeti időkben nagy feladatot vállalt a helyi közösség. Mivel a meghívottak száma elérte, sőt túl is haladta az évi száz főt, esetenként 2-3 éjszakáról, illetve 2-3 napi ellátásról kellett gondoskodni, ebben adtak óriási segítséget az emberek, meghívták vendégeinket, s ennek révén Kőrösi Csoma Sándor összetartó kapoccsá is vált az ő emlékét ápolók között.

A nagy előd nevét viselő egyesület hát létrejött, a vállalt feladatainkat teljesíteni is kellett. Még egy hónap sem telt el a megalakulása után, s máris sor kerülhetett az első Kőrösi Csoma Sándor Napok – ez a megnevezés honosodott meg a későbbiekben – rendezvényre.

 

Együttműködő a Kultúra határok nélkül pályázatban:

Gazda József és Gödöriné Molnár Márta kulturális szakemberek.